Czy wełna mineralna jest zdrowa?
Czego się dowiesz z artykułu?:
- Jaką wełnę wybrać, by zadbać o zdrowie mieszkańców domu
- Jakie certyfikaty świadczą o nieszkodliwości materiału izolacyjnego?
- Dlaczego technologia ECOSE® jest najlepsza?
Wełna szklana, czyli jeden z rodzajów wełny mineralnej, jest mieszanką stłuczki szklanej i piasku kwarcowego. Nie ma więc tu szkodliwych składników. Skąd zatem wątpliwości dotyczące jej wpływu na zdrowie ludzkie?
Wątpliwości mogą się wiązać ze spoiwem (zwanych lepiszczem), które musi być stosowane, by wełna uzyskała swoje właściwości. W typowych wełnach szklanych jako spoiwa używa się składników chemicznych, m.in. żywic fenolowo-formaldehydowych lub w poliakrylanów. Nie znaczy to oczywiście, że taka wełna mineralna jest szkodliwa, bo przecież by została dopuszczona do sprzedaży musi spełniać odpowiednie normy (PN-EN 13162). Jednak chcąc budować jeszcze bardziej ekologicznie i zdrowiej dla mieszkańców domu, warto zainteresować się wełną mineralną produkowaną w technologii ECOSE®.
Dlaczego wełna mineralna w technologii ECOSE®?
W tej technologii tradycyjne spoiwa, o których mowa wyżej, zostały zastąpione naturalnymi surowcami. Czyli wełna mineralna produkowana w technologii ECOSE® nie zawiera sztucznych barwników, dodatków formaldehydu, fenoli i akrylu.
Dzięki zastosowaniu naturalnych surowców, które zastąpiły chemikalia, produkcja izolacji termicznej w technologii ECOSE® pozostawia mniejszy ślad ekologiczny.
Wyjątkowa wytrzymałość naturalnego spoiwa wełny mineralnej sprawia, że produkty są także bardzo trwałe.
Produkty Knauf Insulation w technologii ECOSE® posiadają najwyższy możliwy do uzyskania certyfikat jakości powietrza wewnętrznego Eurofins Gold, który potwierdza, że przyczyniają się do wysokiego poziomu jakości powietrza we wnętrzach, nie zanieczyszczając go. To gwarancja zdrowego klimatu w domu.
Wełna w technologii ECOSE® jest przyjemna w dotyku i łatwiejsza w obróbce w porównaniu do materiałów wykonanych na bazie chemicznego spoiwa.
Etykieta DECLARE
DECLARE jest dokumentem, który przyczynia się do kształtowania jeszcze bardziej ekologicznego i zdrowszego środowiska w budownictwie.
Na etykiecie DECLARE znajdują się informacje o pochodzeniu produktu, o materiałach, z jakich jest wyprodukowany, jak wygląda jego cykl życia.
Aby otrzymać oznaczenie Declare, produkty muszą zostać poddane wnikliwej analizie składu pod kątem zawartości substancji chemicznych znajdujących się na Czerwonej Liście Międzynarodowego Instytutu Living Future.
Wynik? Produkty Knauf Insulation ze szklanej wełny mineralnej w rolkach i płytach bez kaszerowania otrzymały oznaczenie w najwyższej klasie „Red List Free”.
Ważne dla wykonawcy
Praca z produktami Knauf Insulation jest bardziej komfortowa i bezpieczna. Wełna mineralna w technologii ECOSE®:
- generuje mniej pyłu;
- jest miękka w dotyku i przyjazna w pracy, jednak dla bezpieczeństwa nie powinno się rezygnować z odzieży ochronnej, rękawic i okularów;
- nie zawiera dodatku formaldehydu ani fenoli, co przyczynia się do niskiej zawartości LZO (lotnych związków organicznych);
- ma wyjątkową wytrzymałość;
- zapewnia oczekiwany poziom wydajności nawet po 50 latach użytkowania.
Najważniejsze, co zyskujesz ocieplając poddasze wełną mineralną Knauf Insulation w technologii ECOSE®
· Komfort mieszkania w ciszy
Wełna mineralna pochłania fale dźwiękowe i izoluje od hałasu z zewnątrz budynku, a także dochodzącego z sąsiednich pomieszczeń. Zapewnia komfort akustyczny na bardzo wysokim poziomie.
· Energooszczędny dom
Wełna Knauf Insulation zapewni komfortową temperaturę wewnątrz domu zarówno latem, jak i zimą. Cechuje się doskonałą izolacyjnością cieplną. Jest sprężysta, nie rozwarstwia się, i pozwala dobrze zaizolować wszystkie przestrzenie między krokwiami dachu, co przekłada się na energooszczędność całego domu.
· Zdrowy klimat w pomieszczeniach
Izolacja dachu musi „oddychać” i zapewniać prawidłową wentylację domu. Takie zalety ma wełna mineralna Knauf Insulation. Jest także przyjazna dla zdrowia, bo głównymi surowcami używanymi do jej produkcji są składniki naturalne.
· Bezpieczeństwo pożarowe
Wełna mineralna Knauf Insulation jest niepalna. Ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Pozwala na uzyskanie do 60 minut pełnej i realnej odporności ogniowej w czasie pożaru dla dachów. W przeciwieństwie do niektórych palnych materiałów izolacyjnych, wełny mineralne nie przyczyniają się do emisji trującego dymu, który często jest największym zagrożeniem dla ludzi podczas pożaru.