Dlaczego warto wykonać termomodernizację starego domu?
Czego się dowiesz z artykułu?:
- Jakie korzyści odniesiesz z wykonania termomodernizacji?
- Czym najlepiej ocieplić stary dom?
- Jaki materiał jest polecany do izolacji dachów skośnych?

Odpowiedź jest prosta – by nie tracić niepotrzebnie energii na ogrzewanie domu, nie płacić wysokich rachunków, zagwarantować sobie komfort termiczny zarówno zimą, jak i w gorące, letnie dni. Poza tym dzięki dobrej izolacji domu nie dokładamy się do powstawania smogu, który przecież sami potem wdychamy.
Nowobudowany dom powinien spełniać wytyczne zawarte w Warunkach Technicznych, które od początku 2021 roku zostały zaostrzone. Stawiane według obowiązujących norm domy, to jak najbardziej budynki energooszczędne.
Inaczej jednak wygląda sytuacja z domami wybudowanymi w Polsce przed 1985 rokiem. Wiele z nich nadal wymaga przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji. Szacuje się, że w naszym kraju liczba obiektów wymagających poprawy standardu energetycznego przekracza 400 tysięcy.
Kompleksowa modernizacja
Co zatem należy wymienić, udoskonalić? By odczuć efekty termomodernizacji, trzeba przeprowadzić ją kompleksowo.
Termomodernizację powinniśmy rozpocząć od ocieplenia przegród zewnętrznych budynku, czyli dachu i ścian, ponieważ z powodu ich niewystarczającej izolacji termicznej lub wręcz jej braku, straty cieplne mogą przekroczyć nawet 40 procent! Konieczna jest też wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.
Kolejny element to wymiana przestarzałych kotłów na paliwa stałe, które są głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza i strat energii, W zakres termomodernizacji wchodzi także usprawnienie systemu wentylacji, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a nawet wymiana źródeł światła.
Co po czym – czyli ekonomiczna termomodernizacja
Ważne, by termomodernizację przeprowadzać nie tylko kompleksowo, ale i w odpowiedniej kolejności. Niestety dość często popełnianym błędem jest wymiana źródła ciepła bez wcześniejszego ocieplenia przegród zewnętrznych domu. Jest to ekonomicznie nieopłacalne. Dlaczego?
Bowiem moc kotła czy innego urządzenia grzewczego musi być dopasowana do potrzeb energetycznych budynku. Te potrzeby zależą od powierzchni pomieszczeń, ale i strat ciepła przez ściany i dach oraz przez system wentylacyjny. Jeżeli moc kotła będzie dostosowana do warunków przed ociepleniem przegród zewnętrznych, to po zamontowaniu nowej izolacji termicznej okaże się za duża. Po pierwsze kocioł o większej mocy może być droższy, po drugie urządzenie przewymiarowane będzie pracowało nieekonomicznie, zużywając więcej paliwa.
Zatem najpierw izolacja cieplna dachu i ścian, wymiana stolarki otworowej, a na końcu zakup i wymiana urządzeń grzewczych.





Czym ocieplić stary dom?
Jeżeli chcemy odczuć poprawę komfortu termicznego w pomieszczeniach, musimy zadbać o prawidłowo przeprowadzone ocieplenie budynku. Warunki Techniczne obowiązujące od początku roku 2021 dotyczą nie tylko domów nowo budowanych, ale także tych remontowanych. Stosując się do tych zaleceń i wykorzystując wełnę mineralną Knauf Insulation do ocieplenia ścian zewnętrznych, dachu czy stropu na poddaszu, można osiągnąć roczne oszczędności w opłatach za ogrzewanie i ciepłą wodę sięgające nawet 40 procent.
Opłacalna inwestycja z dotacją
Warto wiedzieć, że na termomodernizację domów jednorodzinnych można uzyskać dotacje. Jednym z takich programów jest Program Czyste Powietrze, który obejmuje między innymi zakup i montaż nowej izolacji cieplnej budynku. Kto może otrzymać wsparcie finansowe, na co dokładnie i ile – sprawdź tu
Inwestycja w termomodernizację będzie opłacalna i odczujemy komfort termiczny, gdy na zewnątrz zapanuje mróz lub wręcz odwrotnie – upał, tylko wtedy, gdy skorzystamy z materiałów budowlanych i urządzeń wysokiej jakości.
Materiałem polecanym do izolacji dachów skośnych i ścian zewnętrznych jest wełna mineralna Knauf Insulation. Produktem, z którym spełnimy Warunki Techniczne osiągając wartość współczynnika przenikania ciepła na poziomie ≤ 0,15 [W/m2K], jest Unifit 033 w technologii ECOSE®. To wełna szklana o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,033 W/mK. Aby spełnić wymaganą wartość U przegrody, powinniśmy zastosować łącznie 30 cm izolacji w dwóch warstwach: pomiędzy i pod krokwiami.
Jeżeli termoizolacja budynku będzie wykonana wysokiej jakości wełna mineralną o prawidłowej grubości, zyskamy: komfort termiczny i akustyczny, odpowiedni mikroklimat i bezpieczeństwo pożarowe.