Inspiracje: Komfort w sypialni na poddaszu
Czego się dowiesz z artykułu?:
- Jakich użyć tricków, by powiększyć małą sypialnię na poddaszu
- Jakie kolory zastosować w dużej sypialni?
- Komfort w sypialni na poddaszu, czyli rola docieplenia i oświetlenia
Poddasze to idealne miejsce na stworzenie ciepłej i klimatycznej sypialni. Skosy, odpowiednio dobrane kolory ścian w sypialni na poddaszu oraz dobre doświetlenie dziennym światłem – to wszystko sprawi, że pod skosami będziesz zasypiał z przyjemnością i budził się wypoczęty!
Mała sypialnia
Jeśli pomieszczenie, w którym chcesz zaaranżować swoją sypialnię, ma małą powierzchnię, lepiej nie wybierać zbyt intensywnych kolorów (maksymalnie dwa odcienie). Najlepiej zdecyduj się na jeden kolor ścian, który optycznie ją powiększy. Polecamy biel, odcienie szarości, błękit i inne pastele.
W sypialni na poddaszu o małym metrażu, oprócz wyboru odpowiednich kolorów, możesz zastosować pewne triki na optyczne, które powiększą jej przestrzeń:
- lustra – w związku z tym, że na poddaszu okna są niewielkie lub nie ma ich wcale, ich funkcje mogą przejąć lustra. Zawieszone w pionie sprawią, że sypialnia wyda się wyższa, a te w poziomie optycznie je poszerzą. Lustro możesz również wkomponować w drzwi szafy albo stworzyć kompozycję z kilku luster o różnym kształcie. Lustra zawsze dodają wnętrzu przestronności.
- oświetlenie – jeśli zastanawiasz się, jak optycznie powiększyć pokój, zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Metraż wizualnie będzie wydawał się większy, jeśli znajdzie się w nim kilka źródeł światła. Dlatego zrezygnuj z żyrandola na rzecz kinkietów, punktowych lamp czy reflektorów. Warto wstawić okno dachowe, które doświetli małą sypialnię, wyda się ona przytulniejsza i bardziej przestronna.
- garderoba modułowa zamiast szafy umożliwi Ci dostosowanie wysokości szafek i półek do przestrzeni pod skosami.
Przestronna sypialnia na poddaszu
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużej sypialni, to masz większą swobodę działania. Możesz wybrać neutralne, stonowane kolory lub zdecydować się na mocniejsze odcienie i odważniejsze wzory oraz dekoracje:
Butelkowa zieleń – ciekawy kolor do sypialni, bo uspokaja, nastraja pozytywnie i odpręża. Ten kolor świetnie komponuje się z ciemnymi meblami czy naturalnymi tkaninami.
Indygo czy turkus – to energetyczne i świeże kolory, które kojarzą się z wakacjami, dobrze komponują się z bielą i szarością. Warto wybrać te barwy, gdy masz dobrze oświetloną sypialnię, usytuowaną od południowej strony.
Burgund – mocny kolor, który współgra z klasycznymi lub kolonialnymi sypialniami, z meblami z ciemnego drewna i roślinami doniczkowymi. Wybierz go, jeśli lubisz ponadczasową elegancję i odważne rozwiązania.
Żółć czy pomarańcz – najprostszy sposób na ocieplenie sypialni to pomalowanie jej na odcienie słońca! Warto jednak rozważnie dawkować te kolory, bo intensywny i nasycony odcień może utrudniać zasypianie.
Docieplenie i oświetlenie a komfort w sypialni na poddaszu
Aby pięknie urządzona i doświetlona sypialnia była miejscem, w którym zasypiamy i budzimy się wypoczęci, musi być dobrze zaizolowana. To gwarancja utrzymania ciepła zimą i chłodu latem (redukcja nagrzewania poddasza). Prawidłowo wykonane docieplenie poddasza zapewnia wysoki komfort cieplny i akustyczny (redukcja hałasu z zewnątrz), a ponadto zwiększa bierną ochronę przeciwpożarową. Przez nieocieplone poddasze i dach może uciekać do 30% cennego ciepła, co może Cię sporo kosztować szczególnie zimą, przy stale rosnących cenach energii.
To, jak będzie prezentować się Twoja sypialnia na poddaszu (kolory ścian, dekoracje), w dużej mierze zależy od oświetlenia. Warto zadbać zarówno o duże okna dachowe, które będą wpuszczać dużo naturalnego światła, jak i o lampy, które doświetlą pomieszczenie.
Przy wyborze sztucznego oświetlenia, postaw na ciepłą barwę światła, która pozwoli Ci lepiej się zrelaksować czy wyciszyć. Chłodniejsze oświetlenie możesz wykorzystać w oświetleniu punktowym, np. w lampce do czytania.
W sypialni na poddaszu bardzo ważne jest również ograniczenie nasłonecznienia szczególnie, gdy lubisz drzemać w ciągu dnia. Zdarza się, że w zaśnięciu przeszkadza światło z zewnątrz. Do kontroli naturalnego światła polecamy markizy (ochronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem, nie zasłaniają widoku na zewnątrz), rolety zaciemniające i zewnętrzne (gwarantują nie tylko zaciemnienie pomieszczenia, lecz także ochronę przed hałasem dobiegającym z zewnątrz).