Od czego zacząć termomodernizację domu
Czego się dowiesz z artykułu?:
- Czy trzeba wiedzieć co to jest Trias Energetica i jaki ma związek z termomodernizacją?
- Za co jest ceniona wełna mineralna?
- O czym trzeba pamiętać przy izolowaniu dachu wełna mineralną?
Prace termomodernizacyjne warto dokładnie zaplanować. Dla osiągnięcia wymiernych korzyści ważne jest, w jakiej kolejności zostaną wykonane poszczególne prace. Inwestowanie w nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła nie przyniesie rezultatu, gdy ściany i dach są „dziurawe”.
Dlatego też modernizację domu należy zacząć od ograniczenia strat energii. To pierwszy etap jakichkolwiek działań, mających na celu poprawę komfortu termicznego w pomieszczeniach oraz obniżenia kosztów ogrzewania i klimatyzowania budynku.
Trzy etapy termomodernizacji, czyli koncepcja Trias Energetica
Zgodnie z zasadą dotycząca oszczędzania energii, zwaną Trias Energetica: po pierwsze unikamy strat energii, po drugie wykorzystujemy odnawialne źródła energii, po trzecie efektywnie pozyskujemy energię z paliw kopalnych.
By zrealizować pierwszy etap, czyli ograniczyć straty energii przy zachowaniu komfortu termicznego mieszkańców, konieczna jest dobra izolacja dachu i ścian budynku. Ma ona znaczący wpływ na zapotrzebowanie budynku na energię.
Dopiero kiedy jest szczelnie, można inwestować w instalację grzewczą, czyli przede wszystkim w odnawialne źródła energii (OZE), jak kolektory słoneczne, pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.
Ostatnim krokiem jest ograniczenie korzystania z paliw kopalnych do minimum i tylko wtedy, gdy OZE są niewystarczające.
Izolacja dachu to podstawa
Przez nieprawidłowo ocieplony dach może uciekać nawet 25% ciepła. Wybierając materiał do izolacji poddasza, trzeba brać pod uwagę, że musi on wypełniać wszystkie miejsca, w tym narożniki i załamania. Jeśli tak nie będzie, to pojawia się zagrożenie powstawania tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło.
Dobrym wyborem jest wełna mineralna Knauf Insulation – trwała i sprężysta, nie rozwarstwiająca się i pozwalająca dokładnie wypełnić wszystkie przestrzenie między krokwiami. Wełna mineralna Knauf Insulation charakteryzuje się doskonałą izolacyjnością cieplną. Dodatkowo, dzięki innowacyjnej technologii ECOSE® jest jeszcze łatwiejsza w obróbce, mniej pyli oraz nie zawiera dodatku formaldehydu i fenolu. A to ważne dla zdrowia i dla środowiska. Zajrzyj do słownika izolacji, by dowiedzieć się więcej
W domu ocieplonym wełną mineralną będzie panowała komfortowa temperatura zarówno latem, jak i zimą, a rachunki za energię będą niższe.
Warto wiedzieć:
- Przed montażem wełny pomiędzy krokwiami należy sprawdzić, czy została zainstalowana warstwa wiatroizolacji, czy deskowanie pełne. W przypadku konstrukcji dachu z deskowaniem pełnym należy zastosować min 3 centymetrową szczelinę wentylacyjną, oddzielającą deskowanie od warstwy ocieplenia.
- W dachu zabezpieczonym membraną paroprzepuszczalną wełna może bezpośrednio przylegać do membrany.
- Wełnę układa się w dwóch warstwach. Pierwsza jest układana pomiędzy krokwiami, a druga prostopadle do nich. Dwuwarstwowy układ izolacji minimalizuje oddziaływanie mostków termicznych, jakie powstają wzdłuż krokwi.
- Na koniec trzeba ułożyć warstwę paroizolacyjną, która ograniczy wnikanie pary wodnej w głąb przegrody, a tym samym w materiał izolacyjny. Bardzo ważne jest zapewnienie szczelności wszystkich połączeń folii.
Właściwie dobrana izolacja z wełny mineralnej ma istotny wpływ na skuteczność przegrody budowalnej, poziom zużycia energii w budynku, bezpieczeństwo pożarowe i stabilności konstrukcji budynku.
Zobacz także film: https://welnaknauf.pl/poradnik/program-czyste-powietrze-potrwa-jeszcze-kilka-lat-czy-szykuja-sie-kolejne-formy-dofinansowania/