Szczelny budynek. Jak zabezpieczyć poddasze, by nie uciekało ciepło?
Czego się dowiesz z artykułu?:
- Co zrobić, by na poddaszu nie uciekało ciepło
- Jaka jest różnica miedzy współczynnikiem szczelności n50 a q50
- Dlaczego warto sięgać po systemowe rozwiązania izolacyjne, jak system HOMESEAL
Prawidłowo ocieplony budynek zapewnia stałą optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz (temperatura, silne wiatry, opady, wilgotność powietrza). Ciepły dom to nie tylko komfort termiczny domowników, ale także korzyść w postaci niższych rachunków za energię, to również pozytywny wpływ na środowisko.
Ale, jak sprostać warunkom prawidłowej izolacji cieplnej budynku, jeśli stale borykamy się ze stratą ciepła na skutek efektu jego “wywiewania”.
Jak najłatwiej zobrazować wywiewanie ciepła z izolacji cieplnej? Można porównać izolację cieplną do grubego, wełnianego swetra. Ciepło zatrzymywane jest w jego włóknach. Ale czy sam sweter, nawet najcieplejszy, bez dodatkowej ochrony przed wiatrem zapewni optymalną temperaturę narciarzowi podczas szybkiej jazdy? Właśnie taki efekt możemy zaobserwować w domu, gdzie jest brak szczelności, gdzie na skutek ruchu powietrza efektywność izolacji cieplnej jest ograniczona.
Jak zabezpieczyć poddasze przed stratami ciepła?
Współczynnik szczelności n50
Podstawą do określania szczelności budynku jest współczynnik n50. Litera n oznacza, ile razy odbywa się całkowita wymiana powietrza w budynku, jeżeli różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz wynosi 50 Pa. Dochodzi do tego oczywiście jednostka czasu, jaką jest godzina (h). Obecnie obowiązujące przepisy określają wymogi, jakim muszą odpowiadać budynki w zakresie szczelności. W budynkach z wentylacją grawitacyjną albo hybrydową obowiązuje n50 ≤ 3,0 h-1, natomiast z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją n50 ≤ 1,5 h-1.
Współczynnik szczelności q50
Nieco inaczej wygląda sytuacja w budynkach o wielkiej kubaturze, ponieważ wskaźnik n50 nie byłby dla nich reprezentatywny. Do określania szczelności w takich obiektach stosuje się wskaźnik q50, odnoszący się do całkowitej powierzchni przegród zewnętrznych oraz w50 określający strumień przecieków powietrza w stosunku do powierzchni podłogi. Wymagania stawiane nowo budowanym obiektom stale zresztą rosną. Warto wspomnieć, że opisywany parametr dotyczy jedynie szczelności powietrznej, tymczasem istnieje także pojęcie szczelności dyfuzyjnej, czyli zdolności budynku do ograniczania przenikania pary wodnej poprzez przegrody.
Jak ograniczyć „ efekt wywiewania” do minimum?
Kompletnym rozwiązanie z zakresu ochrony cieplnej, szczelności i wilgotnościowej poddasza od Knauf Insulation jest system Homeseal. W połączeniu z zastosowaniem prawidłowej ochrony cieplnej z wełny mineralnej Knauf Insulation, dzięki akcesoriom HOMESEAL minimalizujemy straty ciepłego i chłodnego powietrza. Przy prawidłowo działającej wentylacji i zapewnieniu szczelności budynku, łatwo będzie nam utrzymać stan powietrza wewnętrznego na wymaganym poziomie. We współcześnie projektowanych budynkach energooszczędnych, niskoenergetycznych czy pasywnych stosuje się materiały izolacyjne najwyższej jakości. Aby przejąć kontrolę nad stratami ciepła musimy regulować szczelność powłoki budynku stosując sprawdzone rozwiązania systemowe HOMESEAL LDS. Rozwiązania te z dużym powodzeniem możemy zastosować przy termorenowacji starych budynków, gdzie niekontrolowany ruch powietrza jest zjawiskiem powszechnym.
W skład systemu HOMESEAL wchodzą membrany wysokoparoprzepuszczalne, paroizolację do stosowania wewnątrz i na zewnątrz domu, kołnierze uszczelniające taśmy jednostronnie i dwustronnie klejące, oraz kleje uszczelniające przeznaczone do stosowania razem ze wszystkimi elementami systemu w celu zapewnienia trwałego rozwiązania izolacyjnego najwyższej jakości. Elementy HOMESEAL zastosowane systemowo stanowią efektywny przykład energooszczędnego sposobu izolacji domu, zapewniając optymalny komfort.
Komponenty, z których wykonane są membrany, wchodzące w skład systemu HOMESEAL gwarantują efektywne użytkowanie przez okres 50 lat. To wynik wieloletnich badań i doświadczeń. Akcesoria izolacyjne są tak zaprojektowane, aby zapewnić kompatybilność z ofertą innowacyjnych produktów Knauf Insulation.
Elementy systemu HOMESEAL wraz z innymi produktami Knauf Insulation tworzą w pełni profesjonalne i efektywne rozwiązania izolacyjne. To rozwiązanie dla użytkowników, wykonawców i projektantów, szukających trwałych i skutecznych materiałów budowlanych.