Zasada 3R, czyli Reduce – Reuse – Recycle
Czego się dowiesz z artykułu?:
• Co oznacza zasada 3R
• Czym jest gospodarka cyrkularna
• Jak izolacja termiczna przyczynia się do ochrony środowiska
Zasoby naturalne… Kiedyś uważano, że są nieskończone. Dziś jednak wiemy, że nie tylko są ograniczone, ale i przez dziesięciolecia były nadmiernie eksploatowane. Stąd konieczność prowadzenia gospodarki cyrkularnej. Co to oznacza? Dlaczego tak istotne jest 3R?
Na czym polega gospodarka cyrkularna? Najważniejsze jej założenie to zarządzanie materiałami w obiegu, czyli zgodnie z zasadą Reduce – Reuse – Recycle. Ogranicz – Wykorzystaj ponownie – Przetwórz. To przeciwieństwo gospodarki linearnej, która opierała się na zasadzie take – make – dispose (weź – zużyj – wyrzuć).
Cel podstawowy gospodarki 3R to redukcja odpadów, a w dużej mierze można ten cel osiągnąć dzięki recyklingowi. Jednak to nie jest wystarczające. Unia Europejska zaproponowała rozszerzoną strategię – już nie tylko 3R, ale 5R. Co kryje się za skrótem 5R?
Reduce – redukcja i ograniczanie produkcji odpadów. Łączy się to z uświadamianiem społeczeństwa o problemie nadmiernej produkcji rzeczy, które konsumenci nabywają w sposób nieprzemyślany. Zatem zanim kupimy, zastanówmy się, czy zakup jest niezbędny.
Reuse – ponowne wykorzystywanie posiadanych produktów, naprawianie, przerabianie, włącznie z nadawaniem im nowej funkcji.
Recycle – segregacja odpadów, poddawanie ich procesowi recyklingu.
Recover – pozyskiwanie energii z odpadów. Nowoczesne spalarnie spalają odpady, które nie nadają się do recyklingu. Uzyskana w ten sposób energia cieplna jest wykorzystywana nie tylko przez sam zakład, ale nawet do częściowego zaspokojenia zapotrzebowania miasta na energię.
Renew – odnawianie zasobów. Producenci powinni nie tylko wykorzystywać materiały odnawialne do wytwarzania swoich wyrobów, ale również zadbać o to, by to, co wyprodukują nadawało się do ponownego wykorzystania.
Warto wiedzieć! Komisja Europejska szacuje, że 12% zasobów wykorzystywanych w Unii Europejskiej pochodzi z odzyskanych produktów i materiałów.
Dla Ziemi, dla klimatu
Co ważne i optymistyczne – 65% przebadanych konsumentów (według badań Stena Recycling przeprowadzonych w styczniu 2022 r. w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii i Polsce we współpracy z agencją badawczą Origo Group) jest skłonnych dostosować swoją konsumpcję do stylu życia, który będzie przyjazny ochronie klimatu. Co za tym idzie, im więcej jest w danym produkcie materiałów z recyklingu, tym lepiej jest oceniany ów produkt.
Według konsumentów brakuje jednak wystarczających oznaczeń, by można było świadomie wybierać produkty z recyklingu.
Izolacja zgodna z trendami
Ekologiczna, zdrowa dla ludzi i środowiska, a przy tym produkowana w dużej mierze z materiałów z recyklingu. Stłuczka szklana pochodząca z recyklingu stanowi około 65 % składników wykorzystywanych w produkcji wełny, co oszczędza ogromne ilości energii produkcyjnej w porównaniu z przetwarzaniem surowców pierwotnych. A to oznacza znaczną redukcję emisji CO2 do atmosfery i ograniczenie śladu węglowego w produktach Knauf Insulation.
Taka jest wełna mineralna Knauf Insulation – trwała, bez szkodliwych dla zdrowia i środowiska składników, produkowana z piasku kwarcowego oraz stłuczki szklanej, a więc materiałów w większości z recyklingu!
To nie wszystko – bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła lambda pozwala stosować wełnę mineralną nie tylko w domach energooszczędnych, ale i pasywnych. Wełna Unifit to najlepszy sposób utrzymania komfortowej temperatury i w zimne dni, i podczas letnich upałów. Przekłada się to na oszczędność energii, co jest zgodne z trendem ekologicznego i ekonomicznego podejścia do zasobów naturalnych.