Efektywność energetyczna remedium na drożejący prąd
Nie trzeba nikogo przekonywać, że im bardziej jesteśmy niezależni i samowystarczalni, tym spokojniej żyjemy. To samo dotyczy domu. Utrzymanie domu jest coraz droższe, a szczególnie ceny energii spędzają sen z powiek. Jaka zatem jest na to rada?
Budować domy o jak najlepszej efektywności energetycznej i gruntownie remontować stare budynki, które „zjadają” mnóstwo energii do ogrzania, ponieważ są źle ocieplone, albo wręcz w ogóle nie mają izolacji.
Jak zbudować czy wyremontować dom, by był jak najbardziej energooszczędny? Stosować się do norm obowiązujących od początku 2021 roku, zgodnie z którymi domy muszą być budowane z materiałów o bardzo dobrych parametrach, by ściany, dachy, podłogi, okna czy drzwi były doskonałymi termoizolatorami. Wszystkie wymagania są zawarte w Warunkach Technicznych 2021. O efektywności energetycznej dowiesz się więcej tu: https://welnaknauf.pl/poradnik/efektywnosc-energetyczna-budynku-co-warto-wiedziec/
Trias Energetica przede wszystkim
Mówi się, że najtańsza energia to energia zaoszczędzona! To hasło wiodące modelu Trias Energetica. Na czym polega ten model oszczędzania energii? Opiera się on na trzech zasadach:
• unikanie niepotrzebnych strat energii – tu najistotniejsza jest wysokiej jakości termoizolacja budynku, dzięki której nie będą ogrzewane zimne pomieszczenia;
• wykorzystanie odnawialnych źródeł energii ze słońca, wiatru oraz geotermalnej;
• efektywne pozyskiwanie energii z paliw kopalnych.
Kilka kroków do obniżenia rachunków za prąd
Stosując się do zasad Trias Energetica trzeba zachować odpowiednią kolejność działań. Nie ma sensu na przykład inwestowanie w nowoczesne efektywne kotły gazowe, jeżeli ściany i dach nie zostały dobrze ocieplone. Montowanie ekologicznych urządzeń wykorzystujących OZE, takich jak pompy ciepła czy fotowoltaika, również nie przyniesie korzyści, zanim dom nie będzie solidnie ocieplony. Zatem najlepszy efekt uzyskamy działając w tej kolejności:
• Ograniczenie zapotrzebowania na energię, dzięki wysokiej jakości i dobrze zamontowanej izolacji termicznej dachu, ścian, podłóg i stropów.
• Montaż okien i drzwi z jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła U.
• Stosowanie rekuperatorów, które odzyskują ciepło usuwane poprzez wentylację.
• Wykorzystywanie energii pochodzącej z OZE (odnawialne źródła ciepła), czyli montaż pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych.
• Montaż bardzo wydajnych systemów ogrzewania z kotłami kondensacyjnymi czy pompami ciepła.
• Używanie jak najekonomiczniejszych sprzętów AGD i RTV oraz oświetlenia ledowego.